Kaip treniruotis pagal pulso zonas?

Treniruotės su pulsometru yra puikūs būdas objektyviai įvertinti nuovargį, treniruotumo lygį ir pamatuoti progresą. Keli patarimai kaip naudotis pulsometru.

PATARIMAI, VAIZDINĖ MEDŽIAGA

7/29/20242 min read

Nepriklausomai nuo to kam ruošiatės - pirmajam Ironman, Velomaratonas ar MEGRE, galimybė objektyviai įsivertinti progresą ir suprasti kaip varijuoja nuovargis ir treniruotumas - svarbu. Dauguma dviratininkų pradeda treniruotes su pulsometru. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti komplikuota ir sudėtina, tačiau po kelių paprastų žingsnių jį pavyks prisijaukinti treniruotėse. Štai keli patarimai ir idėjos kaip pradėti.

Pradžia

Pirmasis žingsnis - išsirinkite pulsometrą. Nors rinkoje yra daug puikių produktų, didelė dalis jų tiks Jūsų poreikiams. Svarbiausia yra pulsometro tikslumas, o tai reiškia, kad pulsas turėtų būti matuojamas su pulsometro juosta, o ne nuo riešo. Didelė dalis auklėtinių, kurie naudojo laikrodį pulso sekimui be pulsometro juostos turėjo iškreiptus duomenis.

Pulso zonų nustatymas

Sekantis žingsnis yra anaerobinio slenksčio nustatymas. Tai atliekama testavimu ir yra geriausias būdas įvertinti progresui. Atlikus testą taps aiškiau kokiame lygyje esate, po to galėsite susidėlioti pulso zonas. Galiausiai tai leis kiekybiškai įsivertinti kiek nuovargio surenkame (TSS) su Training Peaks programa.

Paprastas naudojimas

Nusistačius pulso zonas galima tikslingai naudoti pulsometrą ir darbuotis ties silpnomis ar stipriomis Jūsų pusėmis. Kol svarbiausi startai gana toli galite dirbti ties silpnomis vietomis, o artėjant varžyboms stiprinti stipriasias puses. Pulso zonų žinojimas leis nepersitempti ir įsivertinti kokiu intensyvumu treniruojatės. Tai leidžia nepersitreniruoti ir varijuoti bei tikslingiau pritaikyti treniruotes. Pavyzdžiui, norite patobulinti ištvermę, tam reikia važiuoti antroje zonoje, o pulsometras tai leis nesunkiai padaryti.

Pulsometras taip pat leidžia įsivertinti ar nevažiuojate per sunkiai poilsio/lengvą dieną. Dalis dviratininkų per smarkiai treniruojasi lengvomis dienomis. Maksimalus pulsas lengvomis dienomis turėtų likti pirmoje arba antros zonos viduryje. Vienas iš būdų tai pasiekti būtų pulsometras. Darbuojantis su treneriu taip pat galite įsivertinti kaip pulsas reaguoja į krūvį. Pavyzdžiui, jeigu treniruotės metu pulsu nepasiekiate užsibrėžtos ribos intervalų metu tai gali informuoti, jog kūnas yra pavargęs ir reikia poilsio.

Aukštesnio lygio panaudojimas

Kai jau turite bendrą supratimą kaip treniruotis įvairiomis pulso zonomis galima tai panaudoti dar tikslingiau. Pulsas gali būti puikus įrankis įsivertinti ar pilnai atsigavote po sunkių treniruočių. Jeigu pastebite, jog savijauta treniruotės metu yra prasta, o pulsas sunkiai kyla į 2 ir 3 zonas po poilsio, tai gali reikšti, jog dar reikia kiek daugiau poilsio prieš pradedant ilgas ir sunkias treniruotes. Šiuo atveju verta pagalvoti ir galbūt pakeisti planą ir pasiimti kelias laisvas dienas nuo sporto.

Į ką dar atkreipti dėmesį

Nepriklausomai nuo to kiek svarbu yra duomenys treniruočių metu, jie nėra lemiantys veiksniai. Pulsas parodo kaip sunkiai atliekame darbą, o ne kaip gerai važiuojame. Dviratininkas su aukščiausiu pulsu nebūtinai laimės lenktynes, o dviratininkas daugiausiai atkentėjęs varžybų metu nebūtinai jas įveiks pirmas. Įsivertinkite tai, jeigu treniruotės nevyksta pagal planą.