Raumenų skaidulos ir dviračių sportas – ką reikia žinoti?

Kokios yra raumenų skaidulos, ką jos atlieka, kaip jas treniruoti

PATARIMAI, VAIZDINĖ MEDŽIAGA

Venantas Lašinis

3/6/20222 min read

Griaučių raumenų adaptacija yra jėgos įgavimo dviračių sporte pagrindas. Ne visos raumenų skaidulos reaguoja stimulą vienodai – kiekviena iš jų turi specifinių savybių ir skirtingai reaguoja į treniruotes. Treniruotėse dedant pastangas į skirtingas intensyvumo zonas į darbą įtraukiamos skirtingos raumenų skaidulos. Paanalizuosime kaip jos koreliuoja su intensyvumu, nuovargiu ir t.t. Įprastai pokyčiai raumenyse atsiranda po 2-4 savaičių ir daugiau, tad reguliarumas yra raktas į sėkmę.

1 tipo Raumenų skaidulos

Ištvermės sporte 1 tipo RS (raumenų skaidulos) yra dominuojančios. Jos atlieka sunkų darbą ilgai minant ant dviračio. Jos turi aukštą aerobinį galingumą, tankias mitochondrijas ir leidžia kūnui deginti riebalus ir raumenų glikogeną ir deguonį energijai išgauti. Šios RS labai atsparios nuovargiui tiek diena iš dienos tiek viso sezono metu. Aerobinės treniruotės stiprina šias RS ir didina aerobinį galingumą. Tai veda ir gebėjimo greitai važiuoti net ir nuvargusiam ir greičiau atsigauti po sunkių pagreitėjimų/intervalų.

Jos treniruojamos važiuojant Z1 -Z3. <55-90% nuo slenksčio galios.

2A – 2X tipo RS

Šias RS grupuosime kartu, nes jos labai panašios – pagrindinis skirtumas – aerobinio ir anaerobinio pajėgumo kiekis jose. 2A turi daugiau aerobinio pajėgumo, puikiai dirba 10-20min TT intervaluose. 2X tipo RS linkusios daugiau į anaerobinį galingumą, pavyzdžiui 1-3 minučių trukmės pakilimuose varžybose. Abi RS smarkiai išnaudojamos varžybų metu. Tad svarbu jas treniruoti likus 6-8 savaitėms iki svarbių varžybų.

Šios RS turi šiek tiek apribojimų – pagrinde atsparumą nuovargiui. Genetiškai nulemta kiek tokių intervalų mes galime padaryti iki kol jos bus „nužudytos“ ir iki finišo važiuosime pagrinde su 1 tipo RS.

Daugiau treniruojant šias RS sezono metu gali vesti link didesnio lėtinio nuovargio. Dažniausiai tai pasireiškia progreso sulėtėjimu ir nebegalėjimu pasiekti aukštesnės pajėgumo dalies. Kitas šių RS apribojimas yra kuras. Abi skaidulos turi didelę priklausomybę nuo glikogeno atsargų. Sudeginti glikogeną galima lengviau, nei jį atstatyti, tad svarbu atidžiai stebėti kiek laiko praleidžiame dirbdami su šiomis RS.

Šios RS treniruojamos Z4-Z5 (91-120% nuo slenksčio galios)

2B tipo RS

Šios RS yra anaerobinės galios generuotojos. Pavyzdys – 10 sekundžių sprintas maksimaliai. Kai kurie pasaulinio lygio sprinteriai gali vidutiniškai išlaikyti 1500-2000W 10-30 sekundžių priklausomai nuo jų anaerobinio pajėgumo dviračių sporte. Pagrindinis kuro šaltinis yra ATP (adenozitrifosfatas), kreatinfosfatas ir anaerobinė glikolizė esantis raumenų glikogene. Trumpai tariant turime labai nedaug tokio kuro. Tačiau jis gana greitai atsistato – įprastai per 3-5 minutes. Šios 2B tipo RS labai greitai nuvargsta, o tai reiškia, kad turėsite apribotą kiekį sprintų maksimalia galia lenktynėse ar treniruotėse iki kol jau nebegalėsite pilnai pajungti į darbą šių RS.

Šios RS treniruojamos minant Z6 – anaerobinis galintumas – 120-500% nuo anaerobinio slenksčio galios.

Dviračių sportas yra pagrinde aerobinis sportas, efektyviai naudoja raumenis kojose, tad RS įprastai lieka tokio pačio dydžio ir retai matome didžiulius pokyčius ruamenynuose. Tačiau treniruojantis anaerobiškai, pvz su didelio svoriu atliekant pritūpimus galima padidinti savo raumenis ir 2 tipo raumenų skaidulas. Tad pasižiūrėkite kurių RS jums prireiks jūsų varžybų metu ir pradėkite jas treniruoti.

Raumenų skaidulos ir dviračių sportas – ką reikia žinoti?