Kaip dviratininkai pereina į žiemos laikotarpį?

Kaip teisingai pradėti ruoštis naujam sezonui? Ar reikia ilsėtis nuo dviračio?

PATARIMAI, VAIZDINĖ MEDŽIAGA

10/15/20222 min read

Po ilgo ir įtempto sezono dalis dviratininkų pasirenka pasidaryti pertrauką. Tinkamiausio laiko tam pasirinkimas ir pasirinkimas ką veikti nesezono metu gali pagelbėti ruošiantis kitų metų sezonui.

Kam man reikia nesezono?

  1. Fizinis poilsis

    Fiziškai pailsėję tampame darbingesni ir galime pasitikti krūvius iš naujo pilnu pajėgumu. Rekomenduojamas poilsis profesionaliai sportuojantiems trunka nuo 10 iki 14 dienų,. Po ilgesnio laikotarpio prasideda treniruočių sukeltų adaptacijų sumažėjimas. Na o paprastiems mirtingiesiems ši pertrauka turėtų būti trumpesnė, o galbūt net ir neegzistuoti jeigu nejaučiami stiprūs persitreniravimo požymiai.

  2. Psichologinis poilsis

    Prastai atliktos treniruotės, prastesni pasirodymai varžybose, psichologinis nuovargis, prastesnė komunikacija su treneriu ir kiti subtilūs ženklai išduoda, jog reikia pailsinti galvą nuo dviračio. Sportinė veikla turėtų išlikti, tačiau ji turėtų būti linksma, nestruktūrizuota - vaikščiojimas, bėgiojimas, įvairūs žaidimai su kamuoliu ir pan.

  3. Traumų tvarkymasis ir prevencija

    Įprastai tai būna apsilankymas pas daktarus, dantistus, kinezistus, dviračio sėdėsenos nusistatymas. Visa tai leidžia efektyviau pasirengti sezonui, nes jo metu neiškyla šių problemų ir taip neatidedamos treniruotės.

Kada pradėti off-season?

Įprastai nesezonas prasideda po paskutinių varžybų, arba svarbiausio metų starto. Dalis profesionalų savo sezoną pabaigia ties paskutinėmis lenktynėmis su komanda, kita dalis tai daro pajautę pirmuosius perdegimo simptomus, pavyzdžiui, sumažėjusią motyvaciją ilguoju laikotarpiu. Kalendoriniu požiūriu tai yra spalio ir lapkričio mėnesiai. Besikeičiantys orai, trumpėjančios dienos taip pat gali pagelbėti tinkamo laikotarpio perėjimui į nesezoną pasirinkimui. Kartais pasirinkimą kada užbaigti sezoną gali lemti didžiulis nuovargis, skausmai, suirzimas, traumos ir pan. Pajautus šiuos požymius tai gali būti tinkamas laikas pailsėti nuo dviračio ar net treniruočių apskritai.

Kiek laiko turėtų trukti nesezonas?

Kai jau išsiaiškinote kada jį turėtumėte pradėti, sekantis žingsnis būtų išsiaiškinimas kiek laiko reikia ilsėtis. Pertraukos trukmė labai priklauso nuo to kiek treniravotės ir kaip dažnai. Tai gali būti kelių dienų pertrauka, galbūt savaitės. Jeigu turėjote labai sunkų sezoną galite pailsėti ir 2-3 savaites. Tai priklauso nuo kelių faktorių:

  • Sezono ilgio ir užimtumo (kovas- spalis yra pakankamai ilgas sezonas, gegužė - rugsėjis trumpokas)

  • Kiek valandų per savaitę praleisdavote besitreniruodami (4h/sav sportuojant pertrauka galėtų būti iki savaitės jeigu ji yra būtina), sportuojant po 20h/sav gali prireikti iki 4 savaičių atsigavimui

Nepriklausomai nuo pertraukos ilgio grįžti ant dviračio reikėtų tada, kai pajausite, jog norite

Ką veikti nesezono metu?

Nesezono metu prarasite šiek tiek treniruotumo, tačiau tai yra normalus procesas. Aerobinis pajėgumas išlieka ilgiau, nei gebėjimas važiuoti aukštu intensyvumu. Nesinervinkite dėl to, jog praradote šiek tiek pajėgumo savybių šiuo metu. Yra daugybė veiklų ką galima veikti nesezono metu, geriausia yra negulėti ant sofos o išbandyti alternatyvias sporto šakas. Galite pasiskaityti kaip pasirengti artėjančiam sezonui. Rekomenduojame šiuo laikotarpiu nedaug sportuoti ir susitvarkyti sveikatos problemas, pavyzdžiui įsivertinti dantų būklę, apsilankyti pas kinezistą ir pan.

Kaip žinoti kada grįžti ant dviračio?

Kiekvienam pertrauka nuo dviračio ar sporto trunka individualiai. Tai priklauso nuo daugybės faktorių kaip ir rašėme viršuje. Geriausia yra klausytis savo kūno. Jeigu jaučiate grįžusį norą treniruotis, motyvaciją, galbūt tai jau laikas pradėti tikslingai treniruotis. Jeigu jaučiate, kad dar to noro nėra tai arba pertrauka turi būti ilgesnė arba ji nebuvo pertrauka iš principo, nes užsiėmėte perdaug aktyvia veikla.