Mynimas šaltu oru: apranga, maistas, gėrimai

Neleiskite šaltojo metų laikotarpio mindami tik namuose ant treniruoklio. Šie patarimai padės nesušalti ir jaustis gerai treniruočių metu lauke žiemą.

PATARIMAI, VAIZDINĖ MEDŽIAGA

11/18/20243 min read

Mynimas šaltu oru: apranga, maistas, gėrimai

Neleiskite, kad šaltasis metų laikas priverstų jus minti tik namuose ant treniruoklio. Šie patarimai padės nesušalti ir jaustis gerai treniruojantis lauke žiemą.

Kodėl verta važiuoti dviračiu žiemą?

Žiema yra vienas gražiausių metų laikų važiavimui dviračiu, taip pat laikas kiek greičiau eina minant lauke, nei viduje. Atkreipiame dėmesį, kad tinkamai nepasiruošus, mynimas lauke gali virsti kančia. Norint to išvengti, reikėtų laikytis kelių pagrindinių taisyklių, kurios padarys treniruotes šaltu oru malonesnėmis.

  1. Drabužių sluoksniavimas

    Turėtumėte apsirengti taip, kad nuo pirmųjų minučių lauke nekaistumėte – jei treniruotės pradžioje jaučiatės vėsiai, reiškia, apsirengėte tinkamai. Priešingu atveju – kūnas perkaista nuo pat pradžios, ir laikui bėgant galite perkaisti bei susirgti. Svarbu sluoksniuoti drabužius taip, kad šiltėjant galėtumėte sluoksnius nusiimti arba prireikus papildomai apsirengti. Pirmasis sluoksnis turėtų būti prakaitą sugeriantis drabužis, pavyzdžiui, termo apranga. Rekomenduojami dviratininko marškinėliai, šortai; rankų ir kojų pašiltinimai, lengva striukė ar liemenė, jei šalčiau. Esant labai šaltam orui, pravers šiltos kelnės (su apsauga nuo vėjo ir vandens), striukė, liemenė. Svarbu vengti suprakaitavimo dar būnant patalpoje – išėjus į lauką sušalsite.

  2. Galūnių apsauga nuo šalčio

    Svarbu ne tik palaikyti kūno šilumą, bet ir apsaugoti galūnes: rankas, kojas, pirštus, pėdas. Sušalusios rankos ir pirštai gali neigiamai paveikti dviračio valdymą bei kontrolę, todėl reikalingos kokybiškos pirštinės, kurias galėsite nusimauti ir toliau naudotis telefonu. Antbačiai – taip pat labai svarbus aksesuaras. Kadangi minimo metu kojų pirštai gauna daug vėjo, vien kojinių žemesnėje temperatūroje dažnai neužtenka. Be to, lyjant, sningant ar esant šlapiai kelio dangai, antbačiai apsaugo kojas nuo sušlapimo.

  3. Vėjo ir mynimo greitis

    Važiuoti kalnų ar gravel tipo dviračiu uždaresnėse vietovėse (pvz., miške) yra daug šilčiau nei atvirame plente. Rinkitės uždaresnes vietas, kuriose vėjas mažiau jaučiamas. Minant su kalnų ar gravel dviračiu vėjas jausis kiek mažiau nei plente, tad ir važiuoti bus ženkliai šilčiau, o kartais net ir įdomiau.

  4. Maistas treniruotės metu turi būti neužšąlantis

    Nors mindami šaltu oru dažnai nejaučiame alkio ir nenorime valgyti, tyrimai rodo, kad organizmui reikia tiek pat ar net daugiau energijos optimaliam veikimui palaikyti žemesnėje temperatūroje. Tai reiškia, kad minant lauke žiemą, reikia padidinti maisto ir gėrimų suvartojimą. Rinkitės lengvai vartojamus ir neužšąlančius maisto produktus: batonėlius, sausainius, sumuštinius, ryžių pyragėlius. Kuo minkštesnis maistas, tuo lengviau jį suvartoti ir mažiau šansų, kad jis užšals ir taps nevalgomas. Venkite lengvai užšąlančio ar ypač kieto maisto. Nėra nieko blogiau nei bandyti suvalgyti sušalusį energetinį batonėlį treniruotės metu žiemą.

    Pro tip: vidinėse švarko kišenėse laikomas batonėlis sunkiau užšala, o galinėje kišenėje vežama gertuvė ilgiau išliks šilta.

  5. Skysčių vartojimas

    Žiemą kvėpavimas dažnėja, o ir kūną varžo apranga, didėja poreikis kūno šildymui ir vėsinimui, tad skysčių poreikis padidėja. Tad nėra vieno tikslaus skysčių vartojimo paaiškinimo žiemą – jis priklauso nuo kiekvieno žmogaus poreikių ir treniruotės intensyvumo. Kelios pagrindinės žiemą skysčių vartojimo taisyklės: žinoti savo įprastą skysčių suvartojimo normą (daugumai – 1 500ml gertuvė per 1 valandą), per sunkias, intensyvias treniruotes vartoti daugiau skysčių, o lengvesnėse – mažinti arba palaikyti įprastą normą.

Žiema yra vienas gražiausių metų laikų, todėl praleisti ją tik treniruojantis namuose būtų gaila. Nepamirškite tinkamai apsirengti, vartoti pakankamai skysčių, maitintis ir pasirinkti tinkamą maršrutą.

Šaltiniai:
Brychta, R.J. & Chen, K.Y. (2016, November 23). Cold-induced thermogenesis in humans. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6449850/
Kenny
, G.P. & Flouris, A.D. (2014). The human thermoregulatory system and its response to thermal stress. In F. Wang & C. Gao (Eds.), Protective Clothing: Managing Thermal Stress (pp. 319-365). Woodhead Publishing. Retrieved from https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9781782420323500132