Kraujo tyrimai dviratininkams - ką galime sužinoti?

Kraujo tyrimai sportuojantiems, kokią informaciją galime iš jų sužinoti?

PATARIMAI, VAIZDINĖ MEDŽIAGA

Venantas Lašinis

3/6/20222 min read

Daugelis kreipiasi į šeimos gydytojus kraujo tyrimams kartą per metus, o kartais ir rečiau. Dažniausiai kai jau išlenda tam tikros ligos ar sveikatos bėdos.

Aktyviai sportuojantiems dviratininkams tikrai verta pabandyti ir pasidaryti kraujo tyrimus, ypač jeigu siekiate tikslų sezono metu.

Dažniausiai kraujo tyrimai atliekami prieš sunkius treniruočių ciklus ir po jų. Pavyzdžiui jeigu pavasarį išvykstate į treniruočių stovyklą, kur daug sportuosite tai tikrai verta pasidaryti kraujo tyrimą prieš ir po stovyklos. Taip matydami dalį reikšmių galėsite spręsti dėl ateinančių laikotarpių treniruočių.

Bendrai geriausias metas darytis kraujo testus yra 3-4 kartus per sezoną ir kritiniais taškais – prieš sezoną, pabaigoje žiemos treniruočių ciklo, prieš sezoną ir pabaigoje sezono.

Pasidariau testą, matau reikšmes, bet nesuprantu ką tai reiškia

Kraujo tyrimas, dažnai turi labai daug sudėtingų žodžių kuriuos paprastam žmogui sunku suprasti. Dažniausiai aukštesnės kvalifikacijos treneris arba šeimos gydytojas gali pasižiūrėti ir pasakyti, jog su tam tikromis reikšmėmis viskas gerai arba blogai.

Beveik visada kraujo testuose nurodomos reikšmės ir tų reikšmių įprastos normos, tad trūkstant kažkokių elementų arba esant pertekliui pažymima + arba -, tai leidžia daug lengviau orientuotis.

Kelios reikšmės į kurias smarkiai reikėtų atkreipti dėmesį ir ką jos reiškia. (jų yra ženkliai daugiau ir visos jos svarbios)

Hematokritas – procentinis kiekis raudonųjų kraujo kūnelių kraujyje. Kuo jis didesnis, tuo kraujas tirštesnis, esant tirštam kraujui širdžiai tenka didesnė apkrova.

Hemoglobinas – baltymas atsakingas už deguonies transportavimą. Kuo jis aukštesnis tuo Jūsų varikliui lengviau dirbti.

Eritrocitai – reikalingi deguonies pernešimui. Paima deguonį iš plaučių ir perneša į ląsteles visame kūne.

Baltieji kraujo kūneliai – imuninė sistema. Jie padeda apsisaugoti nuo ligų. Dažnai persirgus arba sergant jų kiekis būna nebe normos ribose. Esant labai mažoms reikšmėms galima įtarti silpną imunitetą.

MCH (vidutinis eritrocitų hemoglobinas) – vidutinis hemoglobino kiekis eritrocituose. Šis rodiklis parodo, kiek viename eritrocite yra hemoglobino. Esant mažoms reikšmėms galima įtarti mažakrajystę.

MCV vidutinė eritrocito apimtis – jis labai smarkiai susijęs su MCH.

Kortizolis – steroidinis hormonas,kurį paleidžia kūnas esant stresinėms situacijoms. Nerimas, apribota mityba, persitreniravimas gali padidinti kortizolio lygius. Būtinas tiek rytinis, tiek vakarinis kortizolio tyrimas, nes jo reikšmės skiriasi dienos metu.

Testosteronas – hormonas atsakingas už smegenis, kaulus ir raumenis, riebalų pasiskirstymą, kraujotakos sistemą ir energijos lygius, vaisingumą ir lytinį potraukį. Aukšti lygiai skatina raumenų augimą, todėl gana paplitęs tarp jėgos reikalaujančiose sporto šakose. Žemi lygiai yra žalingi sportininkams.

Skydliaukės hormonas – parodo mitybos sutrikimus, Skydliaukės ligų dažnumui įtaką daro nesaikingas rūkymas, jodo stygius, neracionalus maitinimąsis, tam tikros paveldimos ligos, kartais – lėtinės infekcijos ar fiziologiniai organizmo pokyčiai (brendimas, klimaksas). Tiek hipertirozė, tiek hipotirozė yra tam tikros ligos padarinys, tačiau pačią ligą dar reikia nustatyti ir gydyti. Tam, kad ligą būtų galima nustatyti, turi būti atliekamas skydliaukės tyrimas (skydliaukės hormonų tyrimas ). Daugeliui skydliaukės sutrikimų reikia ilgo ir nuoseklaus gydymo, todėl skydliaukės tyrimai privalo būti atliekami profilaktiškai.

Vitaminas B12 – B grupės vitaminai yra atsakingi už raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Esant žemai B grupės vitaminų normai prastėja Jūsų gebėjimas greitai važiuoti.

Geležis – geležies kiekis kraujyje parodo kiekį geležies saugomos kūne. Geležis susijusi su B grupės vitaminais ir hemoglobinu. Esant mažai geležies Jūsų pajėgumas irgi mažėja.

Vitaminas D – vykdo esminę funkciją sveikatos būklėje. Jo kiekai žiemą gali būti smarkiai nukritę. Vitaminas D atsakingas už sveikus kaulus, imuninę sistemą, raumenų funkcijas, energijos lygį ir padeda kovoti su uždegimais.

Šlapalas – parodo inkstų sistemos būklę.